עדיין מחכים לתשובות

דביר גרינברג • כניסות

למי ששלח את התשובה בשם הועד החקלאי:

1. תשובה ביריונית, אבל אין חדש תחת השמש.

2. תשובה לא עניינית.

3. תשובה מתלהמת שמנסה להשתיק, עטופה בפתיחתה ובסיומה בדברי חנופה ריקים לקהילה.

4. אתם זה לא החקלאים. החקלאים רבי זכויות בזכות פועלם האישי, תרומתם, וההוגנות שלהם. הם באמת הסבים והסבתות של הקהילה. הם המקור של הקהילה וסיפור ההקמה שלה. אנשים טובים שמיוצגים על ידי ועד ביריוני שבמקום לייצג את האינטרסים שלהם בהוגנות ודרך הארץ שמאפיינת אותם, פועל כבר שנים באופן שפוגע בשמם הטוב.

5. אתם זה אפילו לא כל חברי הועד החקלאי, שלפני שנה-שנתיים חלקם הוחלף כי לפתע היה צורך לשים בפרונט אנשים נעימים, רגועים ומוערכים בקהילה.

6. ולמה היה צורך? כי אחרי שפניתם לועדה המקומית עם תוכנית ההרחבה, בלי ליידע ובלי לשתף, מאחורי הגב (ממש לתפארת שיתוף הפעולה הפורה והנהדר שציינתם בתשובכם), הרגשתם צורך למתן את הלהבות ולקרוא לדגל לאנשים טובים ומתונים שאפשר לנהל איתם שיח הגון.

7. הפניה לועדה המקומית (יזרעאלים) מאחורי הגב לא הפתיעה איש, כי השיטות מוכרות לנו. כולנו מכירים את שאר הנסיונות לנכס שטחים וזכויות על חשבון שאר החקלאים ועל חשבון הקהילה כולה.

8. בתוך האגודה החקלאית יש יותר מסתייגים מדרכיכם מכאלה שתומכים בה. הם יודעים ש"השמירה על האינטרסים" מניבה מעט תוצאות אבל באה על חשבון שמם הטוב. הם רק יודעים שזו עבודה קשה ומודים למי שנושא בשמם בעול. כן, לא הכל שחור. לכולם יש הרבה זכויות על פועלם.

9. יש פחד מדומיין באויר להתעסק איתכם, והתשובה שלכם היא עוד ניסיון לבסס את הפחד המדומיין הזה. מי החוצפן שמעז? הנה תראו איזה פה פתחנו עליו. שישתוק. כחבר ועד נפלה בחיקי הזכות לקללות מאחורי גבי ובתור למכולת היה מי שהשתולל ואמר "אנחנו נתפור לו תיק". האהבה שלכם פשוט ממיסה אותי.

10. הסעיף נמחק כי רציתי להישאר עדין.

11. הרבה מהחקלאים בטוחים שהייתה אך ורק התנגדות נחרצת למיקום המקורי שניסיתם להציב כעובדה מוגמרת. הרבה מהם לא ממש מרוצים מהכביש החדש שהולך להיסלל בינם לבין הרפתות. האם העלתם באסיפות שלכם את האפשרות לפשרה? (שאני אומר שוב למען הגילוי הנאות שהייתה על דעתי בלבד ועוד הצריכה שכנוע בועד, בועדות ובאסיפה). האם סיפרתם שיש נושאים שועד הקהילה מבקש להסדיר איתכם? אנחנו לא יודעים כי האסיפות שלכם סגורות בפנינו אף שאצלינו אפילו ישיבות הועד הן בהשתתפות נציג שלכם.

12. בסוף ברור לכולנו שעולם כמנהגו ינהג. הכלבים ינבחו, השיירה תעבור, ההרחבה תקום מאחורי הבתים של אלה שרצו ושל אלה שלא רצו, וכולנו נמשיך לשלם 4400 ש"ח בחודש על הניהול המאתגר של המים בצינורות. נמשיך לחלוק בהכנסות ההשכרה על מבנים שכבר אפילו לא יושבים על משבצת קרקע של האגודה החקלאית, נראה בתים שלישיים נבנים על נחלות בלי שהון אגודה משולם בגינם אם לא פוצלו רשמית, נראה יום בהיר אחד משפחה חדשה רוכשת מגרש שפוצל מנחלה ולא מצטרפת לאגודה הקהילתית אך מנסה לעשות שימוש בבריכה ובמבני הציבור של האגודה וכו וכו.

13. תרצו לספק תשובות לציבור - תספקו. לא תרצו - לא תספקו. הנושאים כבר הוצפו, לא ניתן להעלימם בנפנופי ידיים. אולי אתם צודקים בהכל, ולכל יש סיבה והכל ראוי והוגן. אבל אם לא תסבירו - איש לא ידע זאת. אפשר רק לבחור להתעלם ולדעת שהשאלות צפות להן בחלל היישוב. צפות בשקט מטריד.

14. שוב נהייתי עדין והחלטתי למחוק את הסעיף.

15. השילוב הבריא בין הקהילות והדורות הוא מקסים. אלון הגליל מיוחדת. כדי שהיא תמשיך להיות כזאת, עצרנו לרגע כדי לחשוף קצת לאור השמש את מה שפחות מקסים. הלוואי ותרימו את הכפפה. אני מראש אומר תודה. כי קטונתי מול פועלם של החקלאים בהקמת היישוב ומאז הקמתו, ואני מעריך זאת מעומק לבי. מעריך כאנשים ומעריך כחברים. והפער שיש בי בין ההערכה הבסיסית הזו לאנשים ולעשייה שלהם, לבין ההסתייגות מההתנהלות הרשמית השוטפת שלכאורה ייצגה אותם עד כה, הוא פער כואב.

16. תשובות פומביות ל-6 הנושאים שהעליתי יתקבלו בברכה ויאפשרו לכם להיות המבוגר האחראי שהפסיק את חלופת המכתבים הזו שאולי מעניינת את כולם, אבל לא מוסיפה נחת לאף קורא. זה באמת לא אמור להיות סיפור גדול להתייחס אליהם בענייניות. וזה יוציא אתכם הכי בסדר והכי מכובד מכול הפרשה. אני בתמורה אענה בתודה ואתנצל אם פגעתי במישהו. אם תרצו גם אתם להתנצל בתמורה - מצוין אבל לא חייבים. למען הסר ספק אין שמץ של ציניות בסעיף הזה.

(כדי לחסוך חיפוש למי שטרם קרא, הנה שוב 6 הנקודות)

 

יום מקסים לכולם,

דביר