אסיפת התקציב אתמול

דביר גרינברג • 26/12/2018 כניסות

1. תודה לועד ולמזכיר על אסיפת תקציב מושקעת. יישר כוח.

2. חבל שכרגיל הגיעו מעט אנשים, פחות מ-20.

3. ההצבעה על התקציב בקלפי היא לטעמי גישה שגויה ובמידה מסויימת פופוליסטית, שנוחה רק כל עוד לא מבצעים בתקציב שינוי מהותי. ביום שיידרש שינוי, נגלה את החיסרון - מעטים יבואו לאסיפה ויעמיקו ביתרונות והחסרונות של המהלך, ובסוף היום הציבור הרחב יצביע בקלפי על בסיס ידע חלקי מאד, שמועות ולחץ חברתי. המבחן הוא כשהמים סוערים ולא כשהים רגוע.

4. הקלפי הוא מוסד דמוקרטי יקר מפז שתפקידו להכריע אחת לכמה שנים מי ראוי לנהל את היישוב. בחירות לגופו של אדם (ועד או ועדות סטטוטוריות) עושים בקלפי - זהו לב הדמוקרטיה שלנו.

5. הצבעות לגופו של תקציב או פרוייקט, ראוי שנעשה גם כן באופן דמוקרטי, אבל באסיפה, בין אלה שטרחו להגיע ולרדת לעומקה של ההצעה. זו הדרך לכבד את השקעת הזמן של הועד והנוגעים בדבר בביסוס ההצעה והטיעונים לה. זו הדרך לתת ערך לטיעונים שיישמעו באסיפה בעד ונגד, שהם תמיד מחכימים וחשובים.

6. ניהול תקין ואחראי ששוקל דברים לעומקם מחייב שהחלטות תקציביות יתקבלו בכובד ראש ולא באופן פופוליסטי. ייטב לכולנו אם נבצע את השינוי המחשבתי עכשיו, כשהמים רגועים, ולא יום אחד בעתיד, כשהמים אולי ייסערו וכל שינוי כזה אד-הוק ייתפס כמחטף. יפה שעה אחת קודם.

7. התקנון כידוע כבר תומך בכך, האסיפה רשאית לקבל החלטות בלי להעבירן לקלפי. זה רק עניין של נוהג והרגל.

8. בקשתי הפומבית לועד היא שבאסיפה הבאה יוקדש בסדר היום זמן לדיון בנושא.

דביר