כמה מילים על שבועות

עמוס צחר • 28/5/2018 כניסות

שלום אלונגלילים,

מי זוכר שלפני שבוע היו ימי חג אצלנו. אני כותב כאן כדי לשתף ולשקף במשהו ממעשה היצירה בו לקחו חלק כה רבים מאתנו. החג הנפלא הזה, שמקבל אצלנו משמעות כפולה, בהיותו יום-ההולדת של היישוב, שימש עבורנו הזדמנות נפלאה לא רק לחגיגה והתכנסות, אלא גם ליצירה קהילתית שוקקת. שלושה אירועים שונים קיימנו, כמסורת חדשה שהתחילה בשנה שעברה.

הקונספט החדש מאפשר קיום מרחבים מרובים של יצירה ומפגש בתוך היישוב- שלושה צוותים מרכזים לשלושה אירועים, הפועלים יחדיו ומקיימים בתוכם התכנסויות של צוותי משנה נוספים. כך למשל התכנס בתוך ערב התרבות, צוות מוזיקלי, או בתוך הטקס, צוות עבודה של בניית הבמה ופירוקה. הדבר היפה המתרחש כאן הוא שכל מפגש צוות הוא מפגש חברים ממעגלים שונים ומגוונים בתוך היישוב.

הכוונה הייתה לא רק לאפשר מפגש, אלא גם משמעות. קיומו של נושא מארגן לחג, "קהילה יוצרת", כפי שהוגדר השנה, מעניק צביון והשראה לעשייה. הנושא המארגן השנה התבטא בכל מיני אופנים. למשל, בערב התרבות בו הוצגה יצירה מקומית של כתיבה, שירה ונגינה של תושבים, סדנאות היצירה היוו פעילות יוצרת בפני עצמה והטקס המסורתי, שלרוב ערוך כמסכת המובלת על-ידי מנחים קיבל השנה פנים חדשות בדמות הצגה קלילה ברוח "שכונת חיים", שהמופיעים בה מציגים באופן נהדר את אורח החיים ביישוב.

חברי ועדות התרבות לדורותיהן יודעים לספר על תופעה מובהקת הקשורה לפעולתה של הועדה והיא קושי שעולה מפעם לפעם בכל הקשור לגיוס מתנדבים להפקות התרבות השונות. פעמים רבות נעשה הגיוס בפנייה אישית וממוקדת של חברי הועדה לחברים שכישרונותיהם או זיקתם להפקות התרבות ידועה מראש. הפעם הזו ניסינו לנקוט פעולה מעט שונה וטרם החג הופצה טבלת שיבוץ מקוונת בה התבקשתם לשבץ את עצמכם להתנדבות בפעילויות השונות. אפשר לומר שהייתה כאן הצלחה מסוימת, שכן רבים מאוד ביישוב התנדבו להפקות החג השונות. דוגמה טובה ולא יחידה להתנדבות מגוונת היא התנדבות הרבה לצוות ההקמה של בימת החג, אשר כלל חברים מנוסים בנושא, ובראשם דניאל מורנל, יחד עם כאלו שזו להם התנסות ראשונה בעניין. מצד שני, בנות ועדת תרבות, מיה גורן, הדס נעים ואלה בדש הרימו את הכפפה והתגייסו לעמוד בראש הפקת הטקס, מתוך חשש לגורלו, מאחר שלא היתה היענות למשימה. הצורך לערב עוד חברים בפעילות התרבותית עודנו קיים עם כן, אך ללא ספק ניתן לדבר במקרה זה על רבים שטרחו, חשבו, , כתבו ונפגשו בתוך מעשה היצירה של החג.

כאן גם המקום להודות שלושת מפיקות הטקס, אשר ללא ספק השקיעו זמן ומחשבה רבים בתכנונו, ואף יצרו, בעזרת המתנדבות והמתנדבים הנוספים טקס ראוי, מרשים ומאורגן להפליא. מיד לאחר החג נכתבו התודות לעושים במלאכת הטקס בשדה. נוסיף כאן עוד כמה תודות לעושים במלאכת האירועים הנוספים.

ערב התרבות, ביקש ליצור מפגש תרבותי-קהילתי חם ונעים למבוגרים. כאן המקום להודות לגל וסמדר שחם, שללא היין והגבינות המשובחים שהניחו על שולחננו בנדיבות רבה ביחס לתקציב שעמד לרשותנו, לא היה מגיע עונג החג לממדים שהגיע. לגבינות וליין ולמעשה הדיון והלימוד בערב שרנו בערב כמה וכמה שירים יפים, עליהם עמלו בשירה ונגינה שי פורמן ואסתר יוספוב. הצוות המארגן "שבר את הראש" במשך כמה מפגשים לגבי האופן בו ניתן ליצור ערב שכולו הנאה השזורה בהעמקה מסוימת. תומר פלג, רועי לידסקי ואנוכי השתתפנו בתהליך הבנייה של הערב, יחד עם אורן יהי-שלום שהוביל את תכנון הערב בחן וביד רמה. איה פריאל הצטרפה לחבורת הבנים הזו ולקחה על עצמה את עיצוב המועדון, מתוך דגש ומחשבה על כך שהאסתטיקה הינה תנאי חשוב להתגשמות ההנאה. הגר צחר תרמה לערב שיבולים ופרחים להשלמת העיצוב.

כתמונה הופכית, על סדנאות היצירה הייתה אמונה חבורה של בנות' אלינאור קפלן, נטע סמדר, מיטל וידל, חגית צחר, ענת לרון וסיגל וולף הן אספו חומרי טבע, ניסו דגמי יצירה שונים, הסתובבו בין חנויות חומרים ובעיקר עסקו בתכנון רב- כיצד להפוך את יום החג להפנינג משפחתי שוקק בבריכה הנפתחת. אליהן הצטרפו חבורת הי"בניקיות: עפרי לורנס, נועה גוזלי, עופרי חיימוב, יעל ברימר יחד עם ענבל בן דרור, סיון אלול ודנה גילה שנתנו את ידיהן המיומנות בהנחיית היוצרים הצעירים בסדנאות. הצטרף לחבורת הבנות דודו מגל, שדאג לטעם המתוק של ביכורי קרטיבים ואבטיחים.

תודות נוספות יש לתת כאן לענת לרון, "אחראית השלט" הבלתי נלאית שבשיתוף פעולה עם רוני יבזורי ודניאלה ברקי עיטרו ורשמו את השלט בכניסה ליישוב. ובנוסף, להדס-דושי, רכזת הקהילה שלנו, שעמדה לצידנו כל העת כמסייעת, מרכזת ענייני התקציב ובעיקר כאוזן קשבת.

התודה הגדולה והאחרונה (אם ובתקווה שלא נשכח כאן אף אחד- ואם כן, סליחתי) לכם, נשות ואנשי הישוב, גדולים וקטנים, שבאתם לחגוג, ולשמוח, ליצור ולשיר לבושים לבן ועשיתם שוב את אלון הגליל למה שהיא.

 

בתמונות: טעימה מן הסדנאות בבריכה ומערב התרבות.

TIKUN1TIKUN2TIKUN3SADNA1SADNA2

הודעות בנושא זה