תגובות אישיות לדיון בנושא מודל איסוף הפסולת והגזם

מעיין אוליבה • 5/11/2018 כניסות

תגובות לדיון שעלה באתר ביומיים האחרונים בנושא הפסולת והגזם. סליחה אם אאריך בדברים, היה לי חשוב להגיב לכל הכותבים ולהציג את התמונה המלאה:

אתחיל מהסוף - הכל תלוי באיכות השירות ובתושבים. אם יקבלו שירות טוב- יהיה שיתוף פעולה, אם לא- יהיו תלונות ויבקשו לחזור למודל הקודם. אם יהיה שיתוף פעולה, זה יעבוד. לא ישתפו פעולה – נגור במזבלה קהילתית ונחזור לשיטה הקודמת...

מכיוון שאי הוודאות היתה גדולה, החלטנו להגדיר זאת כניסוי, להגביל אותו בזמן. יצליח- מצוין. ייכשל – נציע ונקים פינות חדשות. המחשבה היתה ש–

 • נשפר את השירות לתושבים, הפסולת תיאסף מפתחי הבתים\ הרביעיות.
 • ניפטר מהמפגע התברואתי
 • נצמצם משמעותית את כמות הפסולת המושלכת (ההשערה היתה שלפחות 50% מהפסולת בכלוב מושלכת על ידי בעלי עסקים מהאזור ולא על ידינו התושבים ,אך במימוננו).
 • נצמצם את ביקורי מחפשי המציאות והמתכות (בהנחה והפסולת תוצא סמוך למועד הפינוי)

אנו נמצאים כיום בערך חודשיים מאז המעבר לשיטה החדשה. מבחינתנו זו עדיין תקופה של fine tuning ושיפור התפעול:

 • הקבלן שעמו עבדנו אמנם היה זול יותר, אך לא איכותי מספיק (לא טאטא אחריו, פספס מדי פעם ערימה). לכן מחליפים קבלן פינוי ומצמידים אליו את ג'יהאד כדי שיוודא ביצוע.
 • מנסים להבין מה האופטימום של תדירות הפינוי -הכי נוח שתעבור משאית כל שבוע, מצד שני התקציב לא מאפשר וגם חבל שמשאית תצא 4\3 ריקה, אז אולי פעם בשבועיים? או אולי פעם בחודש? אבל מצד שני זה המון זמן כדי להשאיר את הפסולת בחצר...
 • ביקשנו מהמועצה להגדיל את כמות הפחים הגדולים (1100 ליטר) בפינות המיחזור, כבר לפני חודשיים, כדי שיהיה לאן לזרוק פסולת בינונית (בדיוק כמו בתמונה של אפי). אנחנו עדיין מחכים.... ורק כדי להבהיר גם תוכן הפחים הירוקים וגם הפסולת שנאספת על ידי המשאית מועברים להטמנה. המשאית ממומנת ישירות על ידינו. הפחים הירוקים מפונים על ידי המועצה והתשלום על היטל ההטמנה והעבודה משולם בעקיפין דרך הארנונה.
 • רוצים לדעת מה לזרוק בכל פח, הנה תזכורת. על פסולת זאת אין היטל הטמנה ולכן הכי כלכלי לכולנו ולסביבה זה למחזר.
 • קיבלנו תגובות שיש בילבול מתי להוציא פסולת ומתי גזם, אז אנחנו מפרסמים תזכורות.

מצד התושבים - לא מעט תושבים אמצו את המודל החדש. הוציאו את הפסולת לחזית הבית או הרביעייה בזמן המתאים, ביום הפינוי או בערב שלפני והפלא ופלא- הפסולת הועמסה על המשאית ונעלמה כלא היתה. תענוג.

לחלופין היו גם מי שהוציאו שלא במועד, במקום להמתין, או לשאול ואז כולנו רואים מכונת כביסה שעומדת ברחוב כבר למעלה משבוע. או כיסא. או ערמת שקיות. שלא לדבר על שקי הגזם שלמדנו לחיות איתם ברחובות מחכים למשאית שתבוא. לדעתי נדרש כאן אורך רוח של עוד מספר שבועות עד שכולנו נתרגל למצב החדש ונדע מה לזרוק לאן ומתי. כמו כן, נבקש ממזכיר הישוב להקפיד על ימי איסוף קבועים וידועים כך שלא יהיו הפתעות.

אם מנסים להבין איפה אנחנו עומדים בנתיים:

 • מכימות גס של כמות הפסולת שנאספה עד כה, גילינו שטעינו בהערכות. לא 50% מהפסולת לא היתה שלנו, אלא 80%, לפחות!.
 • שילמנו עשרות אלפי שקלים כל שנה כדי לפנות פסולת שמישהו אחר היה צריך לשלם על פינויה. סמדר, לשאלתך, מכאן מגיע עיקר החיסכון – צמצום היטל ההטמנה לכל טון פסולת וצמצום מספר המשאיות. לזמן שלוקח הפינוי אין משמעות בתחשיב. עד מועד העברת השאלון נעביר נתונים מדוייקים על כמויות ועלויות
 • טרם העברנו שאלון שביעות רצון מכיוון שאנחנו עדיין לא שבעי רצון מהתוצאה. אנו משוחחים ומתאמים אל מול יהונתן מדי שבוע ומנסים לשפר את רמת השירות לכזאת שתעמוד בציפיות שלנו לפני שנוודא שהיא מוכנה למבחן העמידה בציפיות שלכם.

לסיכום, יצאנו למהלך כי חשבנו שהוא מוצדק מהסיבות הנזכרות לעיל. חשבנו שעם שיתוף פעולה של התושבים (הוצאת הפסולת והגזם בזמן) ועם רמת שירות גבוהה כולנו נראה את היתרונות.

חסרונות המודל הזה ברורים לנו. אם נגלה שמרבית התושבים אינם מרוצים מהמודל החדש וחושבים שהוא לא משיג את היתרונות שקיווינו, נחזור למודל הישן. כאן צריך גם לזכור שדין פינת הפסולת ודין פינת הגזם אינו אחד. אפשר להחזיר אחד ולא את השני.

מצד שני, זה המודל שמשמש במרבית הישובים הגדולים יותר במדינת ישראל ובישובים דומים לשלנו (כפר יהושוע, שדה יעקב, אלוני אבא, הסוללים, מרחביה ועוד). אם הם יכולים, גם אנחנו יכולים לעשות את המאמץ.

אנו בועדת הסביבה עובדים עם הועד ועם המזכיר על מנת להמשיך ולשפר את השירותים הניתנים לתושבים לרמה משביעת רצון. לקראת ינואר נפרסם סקר על מנת לשמוע את דעת הקהל, בינתיים אם יש הערות ורעיונות נוספים נשמח לשמוע (באיזה פורמט שתרצו). שיתוף פעולה (כבר אמרתי?) בהוצאת הפסולת אל השטח הציבורי בזמן, הוא קריטי להצלחת המהלך.

בברכה ותודה למיטיבי הלכת עד כאן,

מעיין אוליבה

 

 

הודעות בנושא זה