תכל׳ס - מה אני ממליץ להביא להחלטת האסיפה

דביר גרינברג • 11/3/2019 כניסות

שלום לכולם,

 

כ-300 איש קראו את הפוסט הקודם באתר (הנה כאן).

 

תכ'לס השאלות שאני ממליץ להביא לאסיפה הן:

1. האם להעביר את המכולת למועדון החברים - המלצתי שלא

2. האם להתקדם לבניה פרטית ביישוב הישן - המלצתי שלא

3. האם להקים את ההרחבה הבאה מתחת לבריכה - המלצתי שכן

4. האם לייצר תמריצים למשכירי בתים שישכירו למשפחות ששולחות את ילדיהן למערכת הגיל הרך היישובית - המלצתי שכן

 

אסור לנו ששיקולים קצרי טווח ולחץ זמן יקבעו את צעדינו בהחלטות כאלה המשפיעות מהותית על עתיד ואופי היישוב לעשורים קדימה.

 

על כל נושא אפשר להחליט לכאן או לכאן, אבל המקום היחיד להחלטות כאלה ולהתנעת תהליכים משמעותיים, הוא אסיפת החברים.

 

ועכשיו עם קצת פירוט:

1. ההרחבה הבאה - מחליטים באסיפה שההרחבה הבאה תהיה בשטחים המאושרים לבניה מתחת לבריכה. בכך נקנה שקט לעשור הקרוב (ונזכור גם שטרם סיימנו לחלוטין לקלוט ולבנות את 75 בתי הההרחבה האחרונה שנוספו על ה-200 הקיימים).

 

2. היישוב הישן - מחליטים באסיפה שאיזור היישוב הישן יוגדר רשמית לייעוד ציבורי ו/או מסחר קל.

  • בעשור הקרוב - שימושים כגון צרכניה, פאב, בית קפה, מקום פשוט לארוחת צהרים לילדים ולעצמאים (אם יהיה מי שירים את הכפפה), שכירות לעצמאים, מחסן יד-2 (אם ירצו), שטח תפעולי וכו'.
  • בעתיד הרחוק - בניה ציבורית על-פי צרכים אחרים שיעלו ברבות השנים, ורק אם האסיפה תראה לנכון.

3. מכולת - מחליטים באסיפה לא לאשר העברת הצרכניה למועדון החברים הנוכחי.

 

4. תכנון להמשך - מחליטים באסיפה שהנהלת היישוב תפעל בשנים הקרובות לאיתור (בטרם אישור באסיפה ובמוסדות התכנון):

  • מיקום חלופי לצרכניה במקום שטוח, נגיש, מרובה חניה ומתאים תפעולית. זאת על-מנת לייצר אופציה במידה והאסיפה תראה לנכון להעבירה בעוד עשור ומעלה.
  • מיקום חלופי למגרשים הפרטיים שכרגע מיועדים לקום על חורבות היישוב הישן (תלוי בין השאר במיקום הסופי שיאושר להרחבת החקלאים).

5. שימור מערכת הגיל הרך היישובית - מחליטים באסיפה לבקש מהועד לנקוט תמריצים אפקטיביים למשכירי בתים פרטיים, יחידות דיור, וקרוואנים ישנים וחדשים למשפחות צעירות ששולחות את ילדיהן למערכת הגיל הרך ביישוב.

 

6. האם רוצים להגדיל את אלון הגליל ל-500 משפחות? - תב״ע אלון הגליל מאפשרת כרגע 373 בתים (תבע 350 + 23 הרחבת חקלאים). כלומר הפוטנציאל הנוכחי הוא למעלה מ-100 בתים נוספים מעבר לבתים המאוכלסים כיום. ברקע מול המועצה קיימת שאלה האם היישוב מעוניין להתרחב בעתיד ל-500. כיוון שקיימים בקרב התושבים חילוקי דעות לגבי היתרונות של מהלך כזה, יתכן שאם כבר עוסקים באסיפה בנושאי הרחבות ההמשך, כדאי גם לברר את דעתה הכללית של האסיפה בנושא, על-מנת שמשאבי היישוב יושקעו בהלימה לרצון האסיפה.

 

מילה אישית - האחריות עלי. מצב הדברים היה זהה כשהגעתי לועד לפני שנתיים וחצי (סיימתי לפני חצי שנה). כבר אז רכבת ההחלטות נסעה לכיוון הנוכחי שאולי השתמע במעומעם מהחלטות העבר הרחוק של האסיפה אבל בודאי שלא הוחלט בה במפורש ובוודאי שלא היה מרכז הדיון בה, אי אז לפני המון שנים.

היה בדעתי לפעול לשינוי הכיוונים הללו, אך לקח זמן רב עד שהבנתי את הנושאים לבוריים ובמקביל היו נושאים בוערים על הפרק.

אחר-כך גיליתי שבהינתן חילוקי הדעות המהותיים בנושא עם אנשי מפתח בעשיה היישובית, נותר זמן קצר מדי מכדי להוביל בהצלחה שינוי כזה מתחילתו ועד סופו, בהינתן התקופה הקצרה של כהונת ועד.

אני מוצא שדווקא כרגע, כמי שלא נושא כעת בתפקיד ציבורי, קל לי יותר לשים את דעתי הברורה על השולחן ישירות לציבור, גם אם היא בניגוד לדעת אחרים.

אני מלא הערכה לכל העוסקים במלאכה, ומבין מקרוב את הקושי ״לפתוח״ נושאים מסוג זה מול הציבור ולאפשר ״חישוב מסלול מחדש״, מעצם הידיעה שאלו תהליכים לא קצרים, ואילו הועד מחליף חצי מחבריו בכל שנה ועשוי למצוא עצמו ״מתבדר״ במקום ״מתכנס״. אשמח לעזור ככל שיידרש.

אנא הפיצו למי שאינו קורא את הפוסטים באתר היישוב.

 

בברכה ובתקווה לעתיד שמתוכנן בהסכמה רחבה,

 

דביר

הודעות בנושא זה